Mechanizmy krzeseł biurowych odgrywają kluczową rolę w zachowaniu prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia. Powinny być dobierane stosownie do rozmiarów i budowy ciała użytkownika, jak również pod względem funkcji, które mają pełnić. Wybierając idealne krzesło powinno zwracać się szczególną uwagę na dobór systemu ruchowego, który odpowiada za dostosowanie krzesła do potrzeb użytkownika i długości pracy w pozycji siedzącej.

Mechanizm CPT

Prosty mechanizm umożliwiający ruch oparcia oraz dostosowania wysokości oparcia i głębokości siedziska. Jest powszechnie stosowany przez wszystkich producentów krzeseł biurowych na świecie. Oprócz wysokości siedziska, pozwala na regulacje jego głębokości oraz wysokości i pochylenia oparcia. Mechanizm ten pozwala "dopasować" krzesło do użytkownika, ale nie zapewnia mu mozliwości tzw. "dynamicznego siedzenia" - tzn. nie daje mozliwości ciągłej zmiany pozycji ciała, co jest szczególnie zalecane zwłaszcza przy długotrwałejej pracy w pozycji siedzącej. Dźwignia, połączona z podnośnikiem pneumatycznym, umożliwia opuszczanie i podnoszenie siedziska. Trzy śruby regulowane ręcznie - regulująca kąt odchylenia oparcia, regulująca wysokość oparcia, regulująca odległość oparcia od siedziska - wszystkie z możliwością blokowania w każdym położeniu.

Mechanizm KONTAKT

Mechanizm ruchowy umożliwiający zmianę kąta odchylenia oparcia względem siedziska z możliwością blokowania w 6 pozycjach. Mechanizm ten posiada dodatkową funkcje regulowania wysokości oparcia stosownie do wzrostu i potrzeb użytkownika. Jego zalety to nieprzerwane podparcie pleców podczas ruchu oraz zabezpieczenie chroniące przed uderzeniem oparcia w plecy (Anti-shock).

Mechanizm ERGON

Mechanizm, który charakteryzuje się kątem pochylenia oparcia od +20 do -3 procent, z możliwością blokady oparcia w wybranej pozycji, płynnie regulowaną wysokością oparcia oraz płynnie regulowaną wysokością krzesła za pomocą podnośnika pneumatycznego.

Mechanizm ACTIVE (mechanizm ergonomiczny)

Mechanizm ruchowy, dzięki któremu krzesło naśladuje dynamikę ciała użytkownika, nieustannie podpierając jego plecy i kręgosłup, jednocześnie nie ograniczając ruchu podczas siedzenia. Mechanizm ten umożliwia synchroniczne odchylenie siedziska i oparcia oraz pozwala swobodnie "bujać się" w krześle lub zablokować jego oparcie i siedzisko w 4 pozycjach, co umożliwia utrzymanie wygodnej i ergonomicznej pozycji podczas pracy i relaksu. Jednoczesne odchylenie siedziska i oparcia podczas "bujania się" zmniejsza efekt mięcia się ubrania na plecach. Po zwolnieniu blokady oparcia i siedziska specjalne zabezpieczenie chroni siedzącego przed uderzeniem oparcia w plecy. Mechanizm ten pozwala na regulację siły odchylania oparcia stosownie do wagi siedzącego. Krzesła, dzięki tym walorom, mogą być stosowane do długotrwałej pracy w pozycji siedzącej, a szczególnie do wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Mechanizm IBRA (mechanizm ergonomiczny)

Mechanizm trój-dźwigniowy, umożliwiający niezależne ustawienie siedziska i oparcia oraz swobodne bujanie się z możliwością blokady w dowolnej pozycji, co daje mnóstwo możliwości ułożenia pozycji ciała podczas pracy i relaksu. Funkcja up&down - regulacja wysokości oparcia bez wstawania z krzesła. Możliwość zablokowania oparcia w 4 pozycjach.

Mechanizm EPRON SYNCRON (mechanizm ergonomiczny)

Mechanizm, dzięki któremu krzesło nieustannie podpiera plecy i kręgosłup siedzącego. Mechanizm umożliwia jednoczesne odchylenie siedziska i oparcia w największym zakresie spośród wszystkich dostępnych mechanizmów. Pozwala swobodnie bujać się na krześle lub zablokować jego oparcie w 5 pozycjach. W opcji Epron Syncron Plus - dodatkowa możliwość wysuwu siedziska.

Mechanizm TILT

Mechanizm ruchowy, który pozwala swobodnie bujać się w fotelu lub blokować miskę fotela tworzoną przez siedzisko i oparcie. Mechanizm umożliwia blokowanie fotela wyłącznie w pozycji do pracy i zwolnienie blokady podczas relaksu.

Mechanizm MULTIBLOCK

Mechanizm ruchowy Multiblock pozwala swobodnie bujać się w fotelu lub blokować miskę fotela tworzoną przez siedzisko i oparcie. Multiblock pozwala na blokowanie fotela w kilku pozycjach, posiada także funkcję zabezpieczenia chroniącą siedzącego przed uderzeniem oparcia po zwolnieniu blokady tzw. (Anti-Shock). Siła oporu (podparcia pleców) jaką będzie stawiał fotel podczas wychylania jest regulowana, co pozwala dostosować ją do wagi użytkownika.

Mechanizm SCHUKRA

Dodatkowy mechanizm, który umożliwia regulację wyprofilowania dolnej części oparcia, tworząc w ten sposób optymalne dla lędzwiowej części kręgosłupa podparcie. Gwarantuje to odciążenie kręgosłupa i utrzymanie w pełni anatomicznej sylwetki w pozycji siedzącej. Krzesła zalecane dla kobiet w ciąży oraz osób z wadami kręgosłupa.

powrót do strony głównej